Barkod

Barkod

1655799451-barkod.png

Barkod; bir rakam, harf ya da özel işaretlerin çubuklarla simgelenmiş halidir yani  kodlanabilir bilgilerin barkod okuyucu cihazlarca okunmasını sağlayan bir simgedir.  

 

Barkod sistemleri, hazır giyimden ev tekstiline, kimya, ayakkabı aydınlatma, medikal, otomotiv, kozmetik gibi sektör ayırımı olmadan tüm sektörlerde kullanımı tercih edilen işlemleri kolaylaştırıcı bir uygulamadır. Barkod ve barkod okuyucu sayesinde, farklı verileri, en az hata ve hızlı şekilde bilgisayara aktarmak sureti ile bilginin hızlı ve doğru ulaşılması zorunlu olan her yerde kullanılmaktadır.

 


Barkodların tescil başvuruları GS1 isimli uluslararası organizasyonun Türkiye oluşumu (Türkiye Global Standartlar Tedarik Zinciri ve Lojistik Eğitim Vakfı) GS1 tarafından geliştirilen EAN/UCC standardıdır.

 

Barkod başvuruları firma bazında yapılır. Üyeliğe kabul edilen firma, tahsis edilen GS1 Firma Öneki ile ürün çeşitleri için barkod numaraları oluşturulmaktadır.

 

Barkodların geçerlilik süresi bir yıldır. Bir yıldan sonra süre uzatılmaktadır. Gerçekleştirilen bu uzatma işleminin ardından barkod sahibinin hakları korunmaya devam etmektedir. Tüm bu süreçler tarafımızdan takip edilmektedir.


İmalatçı, ithalatçı ve satıcı firmalar!

Barkod sistemi ile ürünlerinizin giriş/çıkış işlemlerinin ve stok durumlarının takibini kolaylıkla yapabilir, güvenle satışa sunabilirsiniz.

TOBB Milli Mal Numaralandırma Merkezi tarafından verilen ve ürünleriniz üzerinde kullanacağınız barkod tescilindeki tüm süreçte sizlere danışmanlık hizmeti vermekten memnuniyet duyarız.

Barkod tescili hizmetimizden yararlanmak için bizimle iletişime geçmenizi rica ederiz.