Yeni Bitki Türleri

Yeni Bitki Türleri


Fikri ve sınai mülkiyet hakları kapsamında bitki çeşit haklarının korunması için yeni bitki türü tescilinin resmi kurum nezdine yapılarak hakların koruma altına alınmasının önemi tartışılmaz.  

Yeni bitki çeşitleri üzerinde ıslahçı haklarının değeri ve önemi özellikle ekonomisinde tarımın ön plana çıktığı ülkelerde  daha iyi anlaşılmaktadır. Tarımın önemli olduğu Türkiye ekonomisinde ve özellikle ekonomisi tarıma dayalı ülkelerde  Islahçı Haklarının önemi ve yeni bitki türlerinin tescilinin değeri  ve gerekliliği tartışılmaz bir gerçektir. 

Koruma Süresi;
Bitki Çeşitlerine ait Islahçı Haklarının Korunmasına İlişkin kanun ile yeni, farklı, yeknesak ve durulmuş olduğu tespit edilen bitki çeşitleri ıslahçı hakkı verilerek 25-30 yıl süre ile korunur. Ağaç, asma ve patateslerde koruma süresi 30 yıldır.
Yeni bitki türleri tescili için gereken başvuru ve işlem süreci bilgi ve deneyim gerektiren bir konudur. Bu konuda deneyimli, bilgili danışmanlarla çalışılması hem işlemlerin hem de sürecin doğru ve sağlıklı yürümesini sağlayacaktır. ÇANKAYA PATENT MARKA VE DANIŞMANLIK LTD.ŞTİ.   yurtdışında yerleşik araştırma Üniversitelerinde ve Türkiye’de geliştirilen yeni bitki türlerinin Islahçı adına korunabilmesi için gereken danışmanlık hizmeti konusunda deneyimlidir ve gerekli hizmeti vermektedir.